To nie koniec naszych stażowych historii prosto od uczestniczek projektu aktywizacyjnego „Euribor: Promowanie zrównoważonych działań na rzecz wzmocnienia słabszych grup młodych kobiet”. Poniżej kolejne dwie historie osób, które już zakończyły 3 miesięczne staże zawodowe w ramach swojego udziału w projekcie. Pani Agnieszka i Pani Patrycja, bo tak mają na imię bohaterki naszych krótkich wywiadów przystępowały do rozpoczęcia swojej przygody ze stażem pełne nadziei, ale też ciekawości jak ten czas upłynie i jakie zadania będą miały do wykonania no i przede wszystkim jak sobie z tymi zadaniami poradzą. Pierwszy głos oddajemy Pani Agnieszce, która na pytanie o wrażenia z przebytego stażu oraz o to, co najbardziej jej się podobało podczas tych 3 miesięcy odpowiada:

Najbardziej podobało mi się ubytkowanie książek, zakup nowości wydawniczych i wprowadzanie ich w system biblioteczny a także prowadzenie zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi. Swój staż odbyłam w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Głuchołazach na stanowisku pomocnik bibliotekarza. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona strukturą pracy, ciepłym powitaniem ze strony zespołu i tym, jak wiele obowiązków ma osoba, która pracuje na tym stanowisku. Praca bibliotekarza nie polega tylko i wyłącznie na oddawaniu i wypożyczaniu książek czytelnikom i wpisywanie tego w system, ale także na kontrolowaniu stanu faktycznego księgozbioru i poszerzanie go poprzez zakup nowości wydawniczych, branie udziału w imprezach masowych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, przygotowanie postów, fotorelacji i niezbędnych informacji na profile mediów społecznościowych placówki, kreowanie pozytywnego wizerunku biblioteki i wiele innych. Nie sądziłam, że w ciągu 3 miesięcy jestem w stanie tyle się nauczyć. Generalnie po zakończonym stażu śmiało mogę stwierdzić, że jestem bogatsza o nowe doświadczenia, nowe znajomości, nową wiedzę i jestem gotowa na dalszą podróż w tym kierunku i dziedzinie.

Pięknie powiedziane prawda? Widać, że pisze to osoba, której bliski jest świat książek i czuje się w nim bardzo dobrze.
Na pytanie jak można by polecić taką właśnie formę zbierania potrzebnego doświadczenia zawodowego innym chętnym Pani Agnieszka odpowiada:

Staż na pewno daje możliwość poznania nowych ludzi, potencjalnego miejsca pracy, zawarcia nowych znajomości, zdobycia wiedzy, która jest kluczowa, jeśli chcemy dbać o swój rozwój. Uważam, że czasem warto podjąć ryzyko i nie przejmować się opinią innych, bo tylko my wiemy co jest dla nas dobre i czasem warto postawić wszystko na jedną kartę. Nie warto zrażać się zbyt szybko i nie poddawać a także nie ulegać presji, która wyłania się z otoczenia.

Cieszymy się bardzo, że udział w projekcie realizowanym przez naszą fundację pozwala na tworzenie się tylu pozytywnych odczuć. Napełnia nas to dumą i cieszymy się, że możemy w ten sposób przyczynić się do czyjegoś szczęścia i rozwoju.

To jeszcze nie koniec inspirujących historii, ponieważ udało nam się zamienić kilka słów z jeszcze jedną osobą, która miała okazję być na stażu zawodowym, również w tym samym projekcie, w którym uczestniczyła opisywana wcześniej bohaterka naszego wywiadu. Kolejna nasza rozmówczyni ma na imię Patrycja, a swój 3 miesięczny staż miała okazję odbyć w księgarni. Jako, że dała się poznać jako osoba przedsiębiorcza to czas ten spożytkowała na naukę i poznanie tajników pracy na tym stanowisku.
Oto co miała nam do powiedzenia odnośnie przebytego stażu:

Moje wrażenia odnośnie tych minionych 3 miesięcy na stażu do zupełnie coś innego niż się spodziewałem, jestem pozytywnie zaskoczona. Najbardziej podobało mi się to, że mogłam się nauczyć nowych rzeczy, z którymi nie miałam wcześniej do czynienia. Zaskoczyło mnie to, że praca w księgarni ma ogromny ukryty dar wiedzy i doświadczenia. Staż, w którym mogłam brać udział dał mi możliwość spojrzenia „od zaplecza” tak naprawdę, na czym ta praca polega. Nauczyłam się być bardziej komunikatywna, bo w tej pracy trzeba być komunikatywnym😊

Na pytanie czy przypomina sobie jakieś trudne momenty podczas stażu, Pani Patrycja odpowiedziała:

Nie napotkałam żadnych trudności w czasie mojego stażu. Każdy był dla mnie miły i pomocny więc nie miałam żadnych obaw😊

Na koniec rozmowy udało się nam uzyskać cenną radę od Pani Patrycji dla przyszłych stażystów:

Moim zdaniem wzięcie udziału w stażu, który daje nam coś więcej niż pieniądze jest czymś nowym, zdobywaniem wiedzy oraz możliwości rozwoju.

Przyznajemy, że te dwie bardzo pozytywne i pełne ciepła bohaterki naszego wywiadu umocniły nas w przekonaniu, że warto działać w obszarach aktywizacji zawodowej, ponieważ jest mnóstwo osób, którym wystarczy dać szansę na rynku pracy, a pokażą co potrafią i to z uśmiechem na ustach😊

Zostaw komentarz

Prytulko © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content