Basia, bo tak ma na imię dziewczyna o wielkim sercu,💝 nie zgodziła się na upublicznienie wizerunku, dlatego musi Wam wystarczyć sam wywiad. 😜Serdecznie zapraszamy do inspiracji, a Basi jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i wzbudzenie motywacji do pomagania.💪

————————————————

✅ Jak zaczęła się Twoja przygoda z Wolontariatem❓

📍Moja przygoda z Wolontariatem zaczęła się już od najmłodszych lat. Jeszcze jako dziecko, mając 7 lat pierwszy raz poszłam do organizacji, która się zajmowała Wolontariatem. Fundacja ta zaopiekowała się osobami, które były niepełnosprawne w różnym stopniu np.: osoby poruszające się na wózku czy też osoby z zespołem downa.

✅ .Jak sądzisz, jakie cechy powinien posiadać wolontariusz❓

📍 Wolontariusz powinien być wyrozumiały, opiekuńczy, bezinteresowny, rozumiejący potrzeby innych, ich cierpienie a także serdeczny, empatyczny i odpowiedzialny za podopiecznego czy nawet za nasze działania, to chyba jedna z najważniejszych cech.

Co jeszcze powinien posiadać wolontariusz? Umiejętność pocieszenia innych, wysłuchania drugiego człowieka. Wolontariusz powinien być tolerancyjny, bo na swojej drodze można spotkać różnych ludzi, różne zachowania i wtedy trzeba umieć się zachować, by nie skrzywdzić, nie oceniać czy też nie krytykować osób za to, że mają jakieś inne poglądy, przekonania itd. Wolontariusz powinien być też cierpliwy np. kiedy opiekuje się starszą osobą, która wykonuje czynności bardzo wolno. Widoczne jest to podczas codziennych praktyk- jedzenia czy ubrania się.

Na koniec można dodać, że wolontariusz powinien być komunikatywny, pozytywnie nastwiony i mieć dużą odporność psychiczną, bo nie raz spotykamy się z czyjąś tragedią, krzywdą czy nawet śmiercią i wtedy trzeba umieć sobie poradzić z takimi emocjami. Ważna w pracy wolontariusza jest też uczciwość, bowiem niekiedy są prowadzone zbiorki charytatywne i nie może brać tych pieniędzy dla siebie i traktować, że mu się coś należy z tytułu pomagania. Można by było wymienić jeszcze kilka cech, ale według mnie te co powiedziałam, są takie najważniejsze.

✅ Dla kogo według Ciebie przeznaczony jest wolontariat❓

📍Wolontariuszem może być każda osoba: nieletnia, pełnoletnia, starsza, pochodząca z innego kraju. Wolontariusz nie musi mieć też ukończonych studiów, czy też kursów, czy pracować itd. Najważniejsze jest to, czy taka osoba jest gotowa swój czas wolny, poświęcać pomaganiu innym w formie charytatywnej, bez wynagrodzenia, bo to jest najważniejsze.

✅ Czy wolontariat może być formą spędzania wolnego czasu❓

📍 Jak najbardziej może być spędzeniem czasu wolnego. Są tacy wolontariusze, którzy pracują, studiują czy się uczą, a chodzą na wolontariat po pracy, zajęciach czy lekcjach. To wszystko zależy od wolontariusza, czy wolny czas poświeci innym czy też nie. Są tacy ludzie którzy na co dzień zajmują się wolontariatem i dla nich zapewne nie będzie to wolny czas a praca, to bardzo indywidulana kwestia.

✅ Jakie możliwości rozwojowe daje wolontariat❓

📍 Wolontariat pozwala nam rozwijać wiele obszarów- od emocji, uczuć po umiejętności czy kompetencje. Poprzez wolontariat rozwijamy swoje pasje, hobby. Kształtujemy i rozwijamy nasze umiejętności czy też nabywamy nowe, które nawet mogą się przydać nam później, np. w pracy zawodowej czy też na studiach.

✅ Co zyskujesz dzięki byciu wolontariuszem❓

📍 Dzięki wolontariacie zyskujemy bardzo dużo. Takie najważniejsze rzeczy, cechy czy umiejętności to: przede wszystkim możemy nauczyć się być wdzięcznym i empatycznym, dlatego że np.: odbywanie wolontariatu w domach dziecka, hospicjum, schroniskach czy miejscach, gdzie widzi się dużo tragedii, cierpienia i krzywdy pozwala nam być bardziej wrażliwszym na cudze uczucia, potrzeby i kiedy zobaczymy świat z innej perspektywy, oczami osób, które są w różnych ośrodkach to zaczynamy dostrzegać dzięki nim zupełnie inny otaczający nas świat, przestajemy narzekać na rzeczy, które tak naprawdę są dla nas małoistotne lub nie maja aż takiego znaczenia i zaczynamy doceniać to, co mamy a co na co dzień nam umyka np.: zdrowie, czy też to, że mamy gdzie mieszkać, że możemy pracować czy że mamy wokół siebie bliskie osoby. Co jeszcze możemy zyskać dzięki wolontariacie? Możemy nabywać nowe a także kształtować swoje stare umiejętności. Takie jak np. umiejętność pracy w grupie czy też komunikatywność, kreatywność, bo jako wolontariusz musisz rozmawiać z innymi ludźmi, nauczyć się działać razem, by osiągnąć założony cel. Możemy także nawiązywać nowe znajomości, poznawać innych wolontariuszy, pracowników, koordynatorów czy różnych specjalistów z różnych dziedzin itd. Wartością jest także nauka nowych i ciekawych rzeczy nie tylko o sobie, ale o świecie takie jak np.: poznać nowe zwyczaje, obyczaje a nawet nową kulturę czy ciekawostki itd.

✅ Czy jest coś co chciałabyś zrealizować jako wolontariusz❓

📍 Jest dużo takich rzeczy, wiele osób na świecie potrzebuje pomocy w różnych aspektach życia, czasem nie da się zrealizować wszystkich na raz. Ze względu na warunki pogodowe jakie mamy na chwile obecną, jest wiele osób, zwierząt, które nie maja, gdzie mieszkać, ogrzać się, nie mają ubrań jedzenia i potrzebują tej pomocy. Bardzo bym chciała pomoc wszystkim, ale się po prostu nie da.

✅ Czy, któryś dzień Twojego wolontariatu był szczególny i dlaczego❓

📍 Praktycznie każdy dzień jest szczególny a czy był jakiś wyjątkowy? Tak, było wile takich dni, najbardziej utkwiły mi w pamięci takie dni, gdzie udało się komuś pomóc np.: zebranie odpowiedniej ilości pieniędzy na daną operacje, która w dodatku się udała, to dało olbrzymią radość. Uśmiech drugiej osoby- nie ma nic piękniejszego, kiedy Ty jako wolontariusz możesz dać coś od siebie a ta druga osoba odczuwa tą pomoc i odwdzięcza się uśmiechem i to jest piękne w byciu wolontariuszem – to, że możesz coś dać od siebie, nawet najdrobniejszą rzecz a dla tej drugiej osoby to będzie coś wielkiego. Wiadomo, nie zawsze jest tak pięknie, są dni, gdzie nie uda się pomóc osobie i to są bardzo trudne sytuacje. Wtedy człowiek zastanawia się, czy mógł zrobić coś inaczej. Ale najcięższe, najbardziej smutne są te chwile, kiedy wiesz, że nikt i nic nie może pomóc osobie i ona odchodzi, umiera, ale starasz się by ten ostatni jej dzień był najpiękniejszym dniem w jej życiu, by mogła odejść w spokoju, bez bólu i cierpienia z uśmiechem na twarzy i z myślą, że tam, gdzie trafi będzie jej lepiej, że będzie szczęśliwa, nie będzie odczuwać już dłużej bólu, nie będzie się po prostu męczyć, gdzie sobie tak po prostu ….. odpocznie.

✅ Na koniec: jeśli miałabyś zachęcić osoby do bycia wolontariuszem, jakbyś ich przekonała❓

📍 Po pierwsze nikogo się nie zmusi do bycia wolontariuszem, to trzeba po prostu czuć i mieć duże chęci by bezinteresownie pomagać ludziom. Aktualnie mamy społeczeństwo, gdzie dużo osób przejdzie obojętnie wobec innego człowieka, gdzie każdy pędzi, boryka się z brakiem czasu i każdy widzi tylko siebie. Dopiero kiedy sami doznamy krzywdy, cierpienia wtedy wszystko się zmienia przede wszystkim nasze nastawienie.

Zachęciłabym drugą osobę do bycia wolontariuszem na pewno poprzez opowiedzenie jej czym jest wolontariat i dlaczego warto pomagać oraz co dzięki wolontariacie możemy zyskać. Tak naprawdę pomaganie innym naprawdę nic nas nie kosztuje, a możemy zrobić taki wiele dla innego człowieka. Tak, jak wspominałam wcześniej powiedziałabym też takiej osobie ze praca jako wolontariusz pozwala nam rozwijać własne umiejętności i nabywać nowe. Wolontariat daje także możliwość poznawania nowych ludzi. Często relacje te przekształcają się w przyjaźń. Ale najważniejszą rzeczą jest to, że możemy komuś…… uratować życie.

Andrzej Buła

Barbara Kamińska

Województwo Opolskie

Zbigniew Kubalańca – Wicemarszałek Województwa Opolskiego

Szymon Ogłaza

Zuzanna Donath-Kasiura – Wicemarszałek Województwa Opolskiego

Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO

Zostaw komentarz

Prytulko © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content